Через технологічні особливості виробництва забезпечити повною мірою здорові умови праці неможливо, тому працівники мають право на пільги та компенсації.
Це, зокрема, безплатне забезпечення:
– лікувально-профілактичним харчуванням;
– молоком або рівноцінними харчовими продуктами;
– газованою солоною водою.
Крім того, працівники, зайняті у шкідливих і важких умовах праці, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги та компенсації, які надаються у порядку, визначеному законодавством.
Право на такі пільги й компенсації підтверджують або скасовують лише за результатами атестації та наявності виробництва, професії, роботи або посади у Списках: виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою КМУ від 24.06.2016 № 461; виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затверджених постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290, а також у Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженому постановою КМУ від 21.02.2001 № 163.
Розмір пільг і компенсацій залежить від часу зайнятості працівника під впливом шкідливих факторів виробничого середовища та трудового процесу.
Пам’ятайте! Під час укладання трудового договору роботодавець зобов’язаний проінформувати працівника під розписку про умови праці та наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто та про можливі наслідки впливу цих факторів на здоров’я працівника (ст. 5 Закону про охорону праці).
Вплив несприятливих виробничих факторів призводить до розвитку професійних хвороб у робітників на тих виробництвах, де не дотримуються санітарно-гігієнічних нормативів і раціонального режиму праці, допускають порушення в експлуатації вентиляції, застосовують обладнання та меблі, які не відповідають анатомо-фізіологічним особливостям працівників, порушують технологічні регламенти, де багато ручної праці, недостатній контроль за умовами праці з боку адміністрації, органів санітарного нагляду та наявні інші порушення.
За консультаціями та заповненням заявки про проведення атестації робочих місць та отримання протоколів лабораторних досліджень до медоглядів звертайтеся до фахівців Санітарної лабораторії ТОВ «НВЦ «УКРЕКСПЕРТ» за телефонами: (068)33-44-335, (098)-42-32-746, по е-mail: ukrexpert.nvc@gmail.com