Зменшення впливу шуму та вібрації на працівників до допустимих величин є однією з умов покращення їхньої виробничої діяльності та засобом запобігання професійним хворобам.
Якщо зменшити рівень шуму та вібрації не вдається, подбайте про засоби індивідуального захисту від шуму і вібрації.
Чим небезпечний виробничий шум?
Шум як несприятливий чинник виробничого середовища наявний на більшості промислових підприємств, на транспорті, у сільському господарстві.
Джерелами шуму можуть бути системи вентиляції та кондиціонування повітря, аерогазодинамічні установки, двигуни, верстати, молоти, дробарки тощо. Інтенсивний виробничий шум може стати причиною таких професійних захворювань, як туговухість або глухота.
Крім того, у працівників, які щодня перебувають під його впливом: знижується продуктивність праці; ослаблюється увага та уповільнюється реакція, спостерігається запаморочення, дратівливість, знижується працездатність, гострота зору; зростає кров’яний тиск, змінюється ритм дихання та серцевої діяльності, порушується працездатність клітин кори головного мозку тощо.
При збільшенні рівня звукового тиску до 40-70 дБ спостерігається деяке зниження продуктивності праці та погіршення самопочуття (голосна музика, шум технічного устаткування та інше). Рівень звукового тиску в межах 75-120 дБ спричиняє враження органів слуху і серцево-судинної системи. Постійний шум з рівнем звукового тиску понад 120 дБ може призвести до акустичної травми (значне зниження слуху).
Вирішення проблеми захисту від шуму досягається проведенням комплексу заходів, щодо послаблення інтенсивності шкідливих виробничих факторів у їхніх джерелах або на шляху поширення звукового тиску.
Акустичні засоби передбачають застосування засобів звукоізоляції, звукопоглинання, віброізоляції, демпфірування (гасіння коливань механічних систем нелінійними динамічними пристроями) та застосування глушників шуму
Як засоби індивідуального захисту використовують протишуми, або антифони, які поділяються на 3 види:
внутрішнього використання – втулки, вкладки, тампони;
зовнішнього використання – навушники, шоломи, костюми;
змішані, які вставляються при вході в слуховий прохід.
Джерелом вібрації може бути пневматичне, механічне, а також електричне обладнання та інструменти обертального або ударного типу.
Розрізняють локальну вібрацію, яка діє на окремі частини тіла людини, і загальну вібрацію, яка передається на організм (тіло) через сидіння або ноги працівника тощо.
Загальна вібрація, своєю чергою, поділяється на транспортну (виникає під час руху транспортних засобів) і технологічну, яка існує при роботі на стаціонарному обладнанні або ж передається відповідним чином на робочі місця, які не мають власних джерел вібрації.
Виробнича вібрація здатна завдати серйозної шкоди людському здоров’ю, зокрема спричинити струс мозку, збої у роботі серця, розлади нервової та судинної систем, приступи перевтоми та призвести до вібраційної хвороби.
Для профілактики вібраційної хвороби проводять попередній медичний відбір під час прийняття на роботу; ретельно виявляють під час періодичних медичних оглядів осіб із початковими проявами вібраційної хвороби та своєчасно їх лікують.
Пам’ятайте, для здійснення заходів з послаблення інтенсивності впливу шкідливих виробничих факторів на виробничий персонал необхідно організувати належну взаємодію служби охорони праці з виробничими структурними підрозділами підприємства, спрямовану на впровадження передових технологій у цій сфері.
За консультаціями та заповненням заявки про проведення атестації робочих місць та отримання протоколів лабораторних досліджень до медоглядів звертайтеся до фахівців Санітарної лабораторії ТОВ «НВЦ «УКРЕКСПЕРТ» за телефонами: (068)33-44-335, (098)-42-32-746, по е-mail: ukrexpert.nvc@gmail.com